دکتر سیده سعیده اسدی متخصص زنان و زایمان جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان دارای بورد تخصصی

دکتر سیده سعیده اسدی متخصص زنان و زایمان جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و لاپاراسکوپیست پیشرفته و جراحی ترمیمی و زیبایی زنان دارای بورد تخصصی

Promsu Logo
مقالات و آموزش
فیبروم رحمی چیست؟

میوم توده خوش خیم است که از بافت عضله رحم منشا می گیرد . عوامل مساعد کنندهء ایجاد میوم کاملا' شناخته نشده اند، به جزاین که هورمونهای جنسی که در سنین باروری از تخمدانها ترشح می شوند(استروژن و پروژسترون) در ایجاد و رشد آن مؤثرند. با این حال در مطالعات گوناگون ثابت شده است که قرصهای ضدبارداری(حاوی استروژن وپروژسترون) اثری در رشد و ایجاد آن ندارند، در شروع بارداری میومها رشد سریعی خواهند داشت. اما در زمان یائسگی از رشد باز می مانند و رفته رفته کوچکتر می شوند. نژاد و ارث نیز از عوامل مساعد کننده در بروز آن شناخته شده اند. در میان سیاهپوستان و زنانی که مادر و یا خواهر مبتلا دارند، بیشتر دیده می شود.

سایز ـ شکل و محل میومها ممکن است بسیار متفاوت باشد .آنها ممکن است داخل رحم یا روی سطح بیرونی رحم و یا داخل دیواره رحم باشد. یک خانم ممکن است یک میوم یا چندین توده با سایزهای مختلف داشته باشد. یک میوم می تواند مدت طولانی کوچک باقی مانده و ناگهان به سرعت رشد کند. و یا طی چند سال به کندی رشد کند.

 

میومها در زنان سنین 30 تا 40 سال بسیار شایع می باشد اما ممکن است در هر سنی باشد. آنها همچنین در سنین جوان به سرعت رشد می کند.

 

علائم میوم

ـ تغییرات در قاعدگی

ـ دوره ها طولانی تر یا شدیدتر یا به دفعات بیشتر

 

ـ درد قاعدگی

ـ خونریزی واژینال در زمانهایی غیر از قاعدگی

 

ـ کم خونی ناشی از دفع خون زیاد

ـ درد

 

ـ درد شکم یا پشت کمر

ـ درد حین سکس

 

ـ احساس فشار

ـ اشکال در دفع ادرار یا تکرر ادراری

 

ـ یبوست ـ درد مقعد ـ یا اختلال در حرکات روده

ـ کرامپ شکم

 

ـ رحم و شکم بزرگ

ـ سقط

ـ نازایی

 

میومها همچنین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد و یا حین معاینه روتین لگنی شناخته یا طی بررسی مشکلات دیگر شناخته شود.

 

عوارض میوم

 

 

میومهایی که با پایه به سطح خارجی رحم چسبیده اند می تواند دور پایه خود چرخیده و درد و تهوع و یا تب ایجاد کند. میومهایی که بسرعت رشد میکنند نیز می تواند درد زیاد تولید کنند . بسیار بندرت تغییرات سرطانی در میوم ایجاد می شود. یک میوم بسیار بزرگ ممکن است التهاب شکم ایجاد کند که حتی معاینه لگنی را مشکل کند.

 

همچنین میومها می تواند باعث نازایی شود اگر چه علل دیگر شایعتر می باشد که با رد کردن علل دیگر اگر میوم تنها عامل نازایی شناخته شود ،بعد از درمان آن خانم می تواند باردار شود.

درمان های دارویی

پزشک با کمک داروها می تواند سیکلهای عادت ماهیانه را نظم دهد و علائمی نظیر خونریزی شدید، عادت ماهیانه و فشار لگن را بهبود ببخشد. داروها نمی توانند میوم را از بین ببرند، اما بعضی از داروها می توانند میوم را کوچک کنند؛ ازقبیل:GNRH آگوئیستها. این گروه داروها که در ایران به نام 'دکاپپتیل' و 'دیفرلین' در دسترس اند، با کاهش سطح استروژن و پروژسترون وضعیت یائسگی موقت را ایجاد می کنند. پس از قطع عادت ماهیانه، فیبرومها کوچک شده و کم خونی بهبود می یابد. این داروها را ممکن است پزشک قبل از جراحی برای کوچک کردن سایزمیوم، تجویز کند. عارضه شایع آن گرگرفتگی است. در مصرف طولانی مدت (بیشتر از یکسال) استئوپروز یا پوکی استخوان بروز خواهد کرد. داروهای دیگر نظیر(قرصهای ضدبارداری)جهت کنترل و نظم عادت ماهیانه موثرند. داروهای نظیر مفنامیک اسید که هورمونی نیستند در کاهش درد و خونریزی می توانند مفید باشند.

 

روش های جراحی

جراحی هیسترکتومی به عنوان آخرین راه درمان در نظر گرفته می شود. خارج کردن کامل رحم برای آنهایی که خواهان فرزند دیگری نیستند و در سنین بالاتر، می تواند روش مناسبی باشد.

 

میومکتومی

به روش خارج کردن میوم به تنهایی و با حفظ رحم گفته می شود. روش میومکتومی از راه شکم برای میومهایی که بزرگ و یا عمیق اند و لایه های داخل رحم را درگیر کرده اند، انجام می شود. میوم های کوچک و با تعداد کم را می توان با روش لاپاروسکوپی و با برش کوچک شکمی خارج کرد. میوم های خیلی کوچک را که داخل حفره رحم وجود دارد با روش جراحی هیستروسکوپی می توان خارج کرد.

 

کروکی آدرس ما بر روی نقشه
تهران ، نرسیده به فلکه سوم تهرانپارس ، کوچه داروخانه مینا ، پلاک 114 ، واحد 10
تلفن : 76700518
ساعات کار مطب : شنبه یکشنبه سه شنبه چهارشنبه 4.5 تا 8 شب
info@drasadiclinic.ir
www.drasadiclinic.ir